Gyömbér tea fájó gyomorra
2016. január 05. írta: Hónapkóstoló

Gyömbér tea fájó gyomorra

Ismerjük meg a gyömbért, a fűszer- és gyógynövényt! (Forrás: Wikipédia)

benefitsofginger.jpg

Kínában már Kr. e. előtt több évszázaddal használták, Marco Polo is említi könyvében. A középkorban jelentős szerepet játszott a fűszer kereskedelemben. A 16. század óta Amerikában is ismert. Ma Dél-Ázsiában, Dél-Amerikában és Nyugat-Afrikában termesztik.

Felhasználása

A növény gyöktörzse szolgáltatja a sajátságosan illatos, csípős, kesernyés ízű fűszert. Kitűnő gyomorerősítő, étvágyjavító, emésztést elősegítő hatása miatt kedvelik. Vágva, őrölve, egyes országokban kandírozva (cukrozva) is árusítják. Gyökérgumóját nyersen is felhasználják; ilyenkor előbb meg kell hámozni.

Kevés gondoskodással virágcserépben is nevelhető. Levesek (hús-, bab-, burgonya-, gyümölcs- stb.), levesgombócok, burgonya-, és babfőzelékek, szószok, húsételek, vadhúsok, mártások, sütemények (mézeskalács, keksz stb.), forralt bor, likőrök, pálinkák, keleti ételek, valamint uborka, tök, és gyümölcsök eltevésénél is használt kitűnő ízesítő.

Ételeinket, csak a főzés utolsó fázisában ízesítjük vele, így kiemeli, teltebbé teszi az ízeket. Intenzív aromája miatt adagolásával takarékosan kell bánni, mert túladagolva kellemetlen, kesernyés ízt ad az ételnek. Sört is készítenek belőle, de a magyar recept szerint készített gyömbérsör is igen frissítő, ízletes ital.

Gyógyhatása

A gyömbér gyökerének gyógyhatást tulajdonítanak. Bizonyítottan csökkenti a hányingert és segíthet az utazási betegség megelőzésében. Ezek mellett tradicionálisan használják egyéb emésztőrendszeri panaszok enyhítésére is, pl. hasi görcsök vagy puffadás ellen. Az emésztési panaszok kezelésén túl immunerősítő, gyulladáscsökkentő hatása is ismert, valamint segít az étvágytalanság javításában. Egyes egyénekben túlérzékenységi reakció léphet fel vele szemben, számukra a használata ellenjavallt, illetve gyermekek számára sem ajánlott.

A gyömbér felhasználásának számos formája létezik, az egyik legegyszerűbb mégis a tea, amit a téli időszakban a megfázás kezelésére ugyanúgy használhatunk, mint a gyomor felborult egyensúlyának helyreállítására. Ráadásul számos variációja is ismert, ami ízében is eltérő, hatóanyagában pedig fokozottan hatásos abban az esetben, ha bizonyos tünetek megjelenésére más és más fűszerezéssel készítjük a teát.

Recept

Gyömbér tea (alaprecept)

Hozzávalók:

1 db 2-3 cm-es gyömbér

1 liter víz

A vizet felteszem forrni, ez idő alatt a gyömbért megtisztítom és felkarikázom. Mikor forr a víz, hozzáadom a gyömbérszeleteket és kis lángon 10-15 percig fedő alatt főzöm. Ezután azonnal leszűröm és hagyom hűlni.

TIPP: amennyiben Te az intenzívebb ízeket kedveled, akkor a gyömbérrel együtt is hagyhatod hűlni a teát (kb. 30 perc, és csak ezután szűrd le!

Rozmaringos, mentás vagy citromos gyömbér tea

Hozzávalók:

1 csésze forró víz

4 db kb 3 mm vékony friss gyömbér karika

1 kis ág rozmaring vagy menta, vagy 2 karika citrom héja (a fehér résztől megtisztítva)

1/2 tk méz

A gyömbért és a választott fűszernövényt (rozmaring, menta vagy citromhéj) leforrázom a csésze forró vízzel. 5 perc áztatás után leszűröm, de mivel ezek nagyobb darabok könnyen ki is szedhetők a csészéből, majd hagyom hűlni egy kicsit. Amikor langyos, hozzáadom a mézet és addig kevergetem, míg feloldódik a teában, és már fogyasztható is!

Most pedig következzen egy kimondottan megfázásra összpontosító változata, tele gyulladáscsökkentő fűszerekkel.

Fahéjas-szegfűszeges gyömbértea
 
Hozzávalók:

1 db 2-3 cm-es gyömbér

1 liter víz

5-7 szem szegfűszeg

1 rúd fahéj

A vizet felteszem forrni, ez idő alatt a gyömbért megtisztítom és felkarikázom. Mikor forr a víz, hozzáadom a gyömbérszeleteket, a szegfűszeget és a fahéj rudat, majd kis lángon 10-15 percig fedő alatt összefőzöm. Ezután azonnal leszűröm és hagyom hűlni.

Gyógyulj a konyhapatikából!

A bejegyzés trackback címe:

https://honapkostolo.blog.hu/api/trackback/id/tr858238902

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása