Először bemutatom a kamillát, mint gyógynövényt. (Forrás: Wikipédia)
Az orvosi székfű vagy kamilla néven ismert növény a Földközi-tenger keleti medencéje körüli területről származik, de mára az egész világon elterjedt. Több országban is termesztik és a legfontosabb termelő országok közé tartozik hazánk is Argentína, Bulgária és Egyiptom mellett. A kamilla mező fehér színű és jellegzetes illatú, termesztett és vadontermő fajtáját is egyaránt gyűjtik, mindkettő felhasználható frissen, illetve szárítva egyaránt.
Gyógyhatása
Teája nem csak a légutakat tisztítja, hanem gyulladásgátló, nyugtató anyagokat is tartalmaz. Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, idegnyugtató, gyomor-, bél-, hólyag-, és epezavaroknál, valamint sebkezelésre, arc-, és hajápolásra is javallják.
Bár a gasztronómia a kamilla virágját kandírozva is felhasználja, én mégis inkább a hagyományos, népi gyógyászati alkalmazásával foglalkozom és mivel a megfázás tüneteit is enyhíti, illetve az enyhe emésztőszervi panaszokat is csökkenti, kettőt ütök vele egy csapásra. De most elsősorban az emésztőrendszerre gyakorolt jótékony hatására összpontosítok, hiszen Karácsonyi időszakban szinte mindenki, legalább egyszer túleszi magát, ami savtúltengéshez, esetenként refluxhoz (savas felböfögés) vezet, ami kikezdi a gyomor nyálkahártyáját. Erre kiváló gyógymód ez a kamillás forgókúra.
Recept
2-3 teáskanál szárított kamillavirágra 1 csésze forró vizet öntök és 5-6 percig áztatom. Ezután leszűröm és hagyom langyosra hűlni, végül apránként elkortyolgatom.
Ezt követően lefekszem és 10 percig háton, majd 10 percig a baloldalamon, 10 percig a hasamon, végül 10 percig a jobb oldalamon pihenek. A forgással biztosítom, hogy a gyógytea alaposan körbejárja a gyomrot és nyugtassa, regenerálja a nyálkahártyát.
Lehetőleg a kezelést reggel, éhgyomorra végzem el.
TIPP: a nap további részében is fogyasztható gyógytea, amivel szintén elősegíthető a gyomor nyálkahártyájának gyógyulása. A kamilla mellett borsmenta, a édesköménymag és a tárnicsgyökér tea alkalmas erre a célra.
A kb. négy héten keresztül naponta elvégzett gyomor regenerálás csodát tesz. Türelemmel és következetességgel a gyomorfekély is meggyógyítható a növényekkel. Azonban ha a tünetek a lelkiismeretesen végzett kúra mellett 5 hét után is fennállnak, orvoshoz kell fordulni!